ОШ " ВУК КАРАЏИЋ " - Сурдулица
НАША ШКОЛА ЈЕ НАЈБОЉА
О нама

Као Феникс из пепела, из мочварне равнице и блата, у непосредној близини центра Сурдулице, на око 3000 м2, никла је пре 28 година јединствена по својој лепоти, опремљености и функционалности ОШ “Вук Караџић”, понос и дика читавог града.

Идеја о подизању школе родила се далеке 1974. године због недостатка простора у већ постојећој школи. НОВА ШКОЛА – како је прозвана чим је 05.09.1979. године  широм отворила врата својим ученицима, родитељеима и знатижељним суграђанима – задржала је овај епитет и после три деценије постојања. И данас је с правом сви зову НОВА ШКОЛА, јер се године на њој не виде.

Уз несебичну помоћ тадашње општинске и републичке власти, као и Министарства просвете, почела је изградња овог изузетног објекта. Вредна је помена и изузетна помоћ коју су пружили будући радници првог колектива школе. Дневнике, лењире и шестаре, карте и звучне читанке, музичке инструменте и боје заменили су лопатама, ситом и мешалицом.

Школа је, када је отворена, имала 20 учионица, радионицу за техничко образовање, кабинет за музичко образовање, малу просторију за фото-секцију и библиотеку, радио-аматерску станицу и просторију за сито штампу. 1979. године први колектив је имао 38 радника и 1073 ученика, а врхунац у броју ђака достигнут је школске 1988/89. године са 1476 ученика.

Основна школа “Вук Караџић” у Сурдулици данас има изузетан радно-просторни и кадровски потенцијал. То је двоспратна грађевина у чијем је средишту атријум за школске свечаности покривен огромном стакленом куполом, кроз коју је читава унутрашњост школе добро осветљена.

У саставу школе су и подручна одељења истог назива, и то у селима: Алакинце, Сувојница и Биновце, за образовање деце од I до IV разреда.

Школа располаже са 21 учионицом и са 7 опремљених кабинета. У њима се изводе наставе: биологије, хемије, физике, информатике, енглеског језика и музучке културе. Неки од ових кабинета су, уз помоћ донација, дограђени и опремљени потребним наставним средствима. Школа има лепу пространу фискултурну салу, библиотеку, ђачку кухињу, зубну ординацију и школску задругу
.